Skip to content

Nowe techniki oświetlenia

30 grudnia 2008

Strobistowanie po polsku

W drodze jest nowy sprzęt fotograficzny. Do dyspozycji będę miał teraz nowy aparat i, co ważniejsze, zestaw oświetlenia. Zainspirowany efektami prostych technik z www.strobist.com zaczynam uczyć się tych technik.

Studniówka na horyzoncie

Sprzęt będzie niedługo, a pierwszy sprawdzian już 23 stycznia! Studniówka II LO z Torunia. Przedtem widzę się z nimi w szkole. Na samej studniówce chcę wykorzystać lampy błyskowe na statywach do oświetlenia parkietu, a po wspólnym zdjęciu klasowym wykonać portrety każdej osoby z klasy.

Skąd wziąć potrzebny sprzęt?

Koledzy zza oceanu nie mają z tym problemu. 🙂 Kolorowe folie do barwienia światła z lampy, uchwyty do łatwego montażu lamp, itd. itp., zresztą, sami zobaczcie:

 1. Małe flesze, lampy błyskowe z manualem – nie ma problemu
 2. Parasolki odbijające – z allegro
 3. Statywy oświetleniowe – również allegro
  Kolorowe folie korekcyjne

  Kolorowe folie korekcyjne

 4. Uchwyty na statyw do lampy i parasolki – allegro – ten sam sprzedawca 🙂
 5. Ładowarki do akumulatorów – bez większych problemów, najtaniej – znów allegro
 6. Dodatkowe akumulatory AA – duże ilości – po 12 na lampę powinno wystarczyć, przy 2-3 lampach to 24-36 akumulatorów. Na allegro ( a jakże 🙂 ) do dostania z praktycznymi plastikowymi futerałami po 4 akumulatorki, bardzo dobre rozwiązanie.
 7. Radiowe wyzwalanie lamp – Pocket Wizardy nie są ogólnie dostępne w Polsce, choć znalazłem jedno źródło. Nie jest to jednak, póki co, mój przedział cenowy. Zacznę więc od chińskich wyzwalaczy o mniejszym zasięgu. Zestaw: nadajnik na aparat + 3 odbiorniki na allegro za 220zł. Dla porównania – para Pocket Wizardów to koszt ok. 1400zł 🙂
 8. Uchwyty do montowania lamp w dziwnych miejscach, jak narożniki ścian, półki, itp. itd. – za tym jeszcze zbyt dokładnie się nie rozglądałem.
  Ball Bungees

  Ball Bungees

 9. Tzw. Ball-bungees – gumki do montażu lamp

 10. Tzw. Flash-gels, czyli kolorowe folie zabarwiające światło błyskowe, np. dla zrównoważenia światła zastanego, ale również dla uzyskania kolorowego tła do portretów 🙂 Tu jest problem – amerykanie dostawali próbki folii Rosco – ich producenta, za darmo – przypadkiem miały rozmiar pasujący do palników lamp błyskowych. Folie te można dostać w internetowym sklepie www.flashgels.co.uk – razem z Ball bungees – cena to ~10£ za komplet 50 sztuk filtrów korekcyjnych – po 5 sztuk, 3 kolory po 3 odcienie + neutralny filtr szary. Cena podobna za 30 filtrów efektowych – po 5 sztuk, 6 kolorów. Filtry z tego źródła, w mniejszych ilościach oferuje również forumowicz na cyberfoto.

Skompletowanie całego potrzebnego sprzętu to mała operacja logistyczna 😉 Zakupy z 5-10 źródeł, trochę roboty to kosztuje, pieniędzy również…

Ale za to ile potem będzie radości – z niecierpliwością czekam na cały sprzęt, nie omieszkam zaprezentować pierwszych efektów, no i przed studniówką czeka mnie intensywny trening.

Reklamy
No comments yet

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: